Dette er en kommentar. Euroinvestor har tilknyttet flere personer, der kommenterer de finansielle markeder og danskernes privatøkonomi. Kommentaren udtrykker alene skribentens holdning.

Den danske bryggerigigant Carlsberg begynder at opleve effekten af stigende priser og dalende forbrugertillid. Salgsmængden faldt med 3 pct. i tredje kvartal og med 0,6 pct. i løbet af de første ni måneder i år. Dette afspejler en lignende udvikling, som vi har bemærket hos andre bryggerier.

Læs også: Nye boligskatter: Du får mindre udbetalt i løn fra 2024, men der er mange ting at glædes over

I tredje kvartal sidste år annoncerede Carlsberg prisstigninger på tværs af produktporteføljen, som skulle implementeres i de følgende kvartaler for at imødegå de stigende energi- og råvarepriser og forsvare sin bruttomargin på omkring 45 pct. Mens prisstigningerne forbedrer deres bruttomarginer, påvirker kombinationen af prisstigninger og en udfordrende forbrugerstemning på mange markeder nu deres salgsmængder. Denne tendens med faldende mængder er ikke unik for Carlsberg, og andre bryggerier oplever det samme. I deres seneste rapporter rapporterede amerikanske Anheuser-Busch og den hollandske bryggerigigant Heineken begge om et fald i salgsmængder, med Heinekens der rapporterer om et -5 pct. fald i årets første ni måneder.

På trods af de faldende mængder løftede prisstigningerne dog Carlsbergs organiske omsætning med 6 pct. i tredje kvartal. Omsætningen på 20,3 mia. kr., kom ind en smule under analytikernes konsensus på 20,4 mia. kr.

Læs også: Ny C25-topchef køber aktier for 10 mio. kr.

Det er dog betryggende, at Carlsbergs ledelse kan bekræfte deres Outlook til hele året, hvor de forventer en organisk vækst i driftsresultatet på mellem 4 pct. og 7 pct. Det kan resultere i en indtjening pr. aktie på omkring 50 kr. i 2023. Det er en positiv udvikling, især når man tænker på, at Carlsberg gik ind i 2023 med pessimistiske makroøkonomiske udsigter. Oprindeligt havde ledelsen givet en konservativ og upræcis Outlook til driftsresultatet for hele året på mellem -5 pct. og 5 pct. Men med det makroøkonomiske miljø, der har vist sig at være mere gunstigt, er dette Outlook blevet opjusteret to gange i løbet af årets første halvår.

Men dagens udmeldinger har ikke det, der skal til for at give aktiekursen et tiltrængt løft, efter at den er faldet med 10 pct. siden årets begyndelse.

Læs også: eToro: Kan fusionen med Chr. Hansen kickstarte Novozymes vækst?

Læs også: Jyske Bank sætter Novo på liste over aktier med mindst potentiale