Godmorgen og velkommen til den næstsidste handelsdag i denne uge.

Der er lagt op til fremgang over en bred kam, og særligt et sted brager aktierne op lige nu – nemlig i Japan, hvor det ledende Nikkei 225-indeks bliver sendt op med mere end 3 pct.

Omvendt er futures for de amerikanske aktier faldet en smule over natten – til gengæld står aktierne på den anden side af Atlanten fortsat til at handle med positivt fortegn, når handlen senere i eftermiddag dansk tid går i gang.

Den positive stemning kommer efter gårsdagens offentliggørelse af friske inflationstal i netop USA, der landede på de ventede 2,5 pct. i august sammenlignet med samme periode sidste år.

Tallet er særligt vigtigt lige nu for investorerne, men også boligejere, da det kan blive afgørende for, hvor meget den amerikanske centralbank sænker renten, når næste rentemøde løber af stablen i næste uge.

Læs mere om de friske tal her.

I dag løber en anden vigtig begivenhed af stablen, når Den Europæiske Centralbank, ECB, holder rentemøde.

»Vi forventer, at ECB sænker renten med 0,25 procentpoint til 3,5 procent. Det vil blive kopieret i Danmark med en rentenedsættelse til 3,10 procent. Hvis vi får ret, vil det være den anden rentenedsættelse fra ECB i år. Inflationen i eurozonen er faldet en tand yderligere hen over sommeren, og den økonomiske vækst har været svagere end ventet,« skriver Sydbank i en note torsdag morgen.

Også Euroinvestors boligredaktør Thomas Ambrosius er overbevist om, at renten kommer ned. Læs mere om det her.

Den finansielle overflyvning starter østpå, hvor børserne lige nu er åbne for handel:

De kinesiske aktier går frem, hvis man tager udgangspunkt i Hang Seng-indekset med base i Hong Kong, hvor fremgangen lyder på knap 1 pct.

Også de japanske aktier stiger – endda ganske markant. Således bliver Nikkei-indekset sendt op med over 3 pct.

Europæiske aktier står også til at gå frem, når handlen herhjemme om få timer starter. Futures for Stoxx 50-indekset, der består af 50 aktier i store europæiske virksomheder, indikerer en stigning på 1,2 pct.

I USA er der også lag op til fremgang for de amerikanske aktier. Futures for det industritunge Dow Jones-indeks indikerer en stigning på små 0,08 pct., mens S&P 500-indekset står til at gå frem med 0,1 pct. Bedst ser det ud for det teknologifyldte Nasdaq-indekset, der indikeres at gå frem med 0,2 pct.

Olieprisen stiger. En tønde af den amerikanske WTI-olie koster nu 66,97 dollar, mens den europæiske Brent-olie koster 70,57 dollar.

Prisen på olie følges nøje af investorer, fordi den kan give en idé om, hvordan verdensøkonomien klarer sig. En stigende oliepris indikerer økonomisk vækst, mens et fald kan være tegn på det modsatte. Geopolitiske faktorer og produktionsbeslutninger kan påvirke udbuddet af olie. Hvis prisen på det sorte guld stiger kan det føre til højere forbrugerpriser og inflation.

Guldprisen stiger. Guld handles således til en pris på 2.516 dollar pr. ounce., hvilket er en stigning på 0,2 pct. det seneste døgn.

Guldet er værd at følge, fordi guld opfattes af mange som en sikker havn i krisetider og har historisk klaret det godt i perioder med modvind på aktiemarkedet.

Kryptovalutaen bitcoin stiger 3,1 pct. Den digitale mønt koster torsdag morgen dansk tid 58.391 dollar.