Henter kommentarer

Det bør du vide inden fondsbørsen åbner


Her er dagens væsentligste markedsnyheder

Lille dansk rum-aktie har tændt løfteraketten i 2021

Aktien i den mindre danske virksomhed Rovsing med hovedsæde i Skovlunde, har siden årsskiftet været på noget af et kursridt med en stigning på 155,51 pct.

»I løbet af de seneste måneder, har der ikke været nye meddelelser fra selskabet om store ordrer, der er intet om, at der er blevet fundet guld på Mars. I dette tilfælde må udtrykket »intet godt er godt nyt« gælde,« siger Per Hansen, investeringsøkonom i Nordnet, til Euroinvestor.

Så sent som mandag steg Rovsing-aktien 15 pct. efter offentliggørelsen af 2020-årsregnskabet. Læs hele artiklen her.

Store selskaber tager risikoen i stedet for dyre forsikringer

Danske Bank, Novo Nordisk og selv forsikringsselskabet Tryg er blandt dem, som vælger selv at bære en del af risikoen frem for at tegne dyre ansvarsforsikringer med fuld dækning til direktionen og bestyrelsen. Det skriver Finans.

I gennemsnit er ansvarsforsikringer for ledelser steget med omkring 40 pct. i 2020 på globalt plan. Alene i de to sidste kvartaler har vi set dem stige med henholdsvis 64 og 67 pct. i det britiske marked, så det er en voldsom tendens, siger Henrik Larsen, administrerende direktør i Marsh, til Finans. Det kan du læse mere om her.

Chefstrateg: Danske investorer bør bekymre sig om mulig overophedning i USA

Danske investorer kan blive ramt af den voksende bekymring for en overophedning af den amerikanske økonomi. Det skriver Finans.

For hvis frygten for stigende inflation sætter sig fast i USA, vil professionelle forvaltere minimere deres risiko ved at sælge ud af de aktier, der er steget mest under coronakrisen.

»Vi tror godt, at investorerne kan få en lille smule højdesyge på de danske aktier, hvis renten stiger kraftigt på kort sigt,« udtaler Nordeas chefstrateg, Andreas Østerheden, til mediet. Det kan du læse mere om her.

Kapitalforvalter venter comeback til udbytteaktier

Selvom udbytteaktier, der historisk har klaret sig godt, fik kursklø i 2020, bør man som investor ikke miste kaste sin udbyttestrategi overbord.

Det skriver Børsen på baggrund af den årlige, globale udbytterapport fra kapitalforvalteren Janus Henderson Investors.

»Udbytter bidrager signifikant til aktiemarkedernes samlede afkast over tid. Tag for eksempel MSCI Europe, det gav et afkast på ca. 118 pct. i løbet af det årti, der sluttede med udgangen af 2020. Her var ca. 50 pct. kursgevinster, de resterende ca. 67 pct. var udbytter og udbytter geninvesteret i markedet – over halvdelen af investorernes afkast kom altså fra udbytter,« siger Ben Lofthouse, chef for global aktieindkomst i Janus Henderson Investors, til avisen. Det kan du læse mere om her.

Markedstendenser

De tre ledende amerikanske aktieindeksfutures ligger tirsdag morgen med en stigning på 0,3 til 0,6 pct., hvor det er Nasdaq-indekset, der ser ud til at åbne højest.

Futuren for det tyske DAX-indeks, der normalt er et godt pejlemærke for det danske aktiemarked, ligger med -0,01 pct. til en flad åbning. Det danske C25-indeks faldt mandag med 1,88 pct. til 1645,22.

»Hen over natten er stemningen blevet mere positiv på de asiatiske markeder, hvor bl.a. nye kraftige prisstigninger i olie har medvirket til at styrke råvaresektoren. Her til morgen ligger prisen på en tønde Brent-olie således oppe omkring $66,5, hvilket er det højeste niveau siden slutningen af 2019.« skriver Nordea i en kommentar

Dagens tal og begivenheder

Husk at du kan se hele den finansielle og økonomiske kalender her.

Læs også: Så meget er renten på realkreditlån steget i år

Læs også: Store selskaber tager risikoen i stedet for dyre forsikringer