Henter kommentarer

Lau Svenssen: 'Jeg blev en del fattigere i går'


Det gik helt, helt galt for rederiaktierne onsdag.

Sådan lyder det fra Millionærklubbens faste porteføljeforvalter, Lau Svenssen, i torsdagens udgave af Euroinvestors Millionærklubben.

Svenssen er kendt for at have et godt øje til rederiaktier, og derfor gjorde det ondt, da flere rederiaktier sejlede baglæns på børsen onsdag.

»Jeg blev en del fattigere i går,« som Lau Svenssen selv siger det.

Læs også: Gasprisen fortsætter kollaps – Laveste pris i over et år

Danske Torm røg baglæns med 6,7 procent onsdag, D/S Norden tabte 8,1 procent – og norske Frontline ramte et minus 6,5 procent.

»Der var nogle, der solgte ud med arme og ben af alt, der havde en skrue bagved,« siger Svenssen.

Den garvede investor har dog svært ved at forstå, hvorfor rederierne fik hårde kurstæsk. Han mener, at tankmarkedet – det vil sige fragten af blandt andet olie og gas – på ingen måde er brudt sammen.

Men håret i suppen kunne være fragtindekset, Baltic Dry, der har mistet 11 procent den seneste måned. Indekset måler fragtpriserne på tørlast. Svenssen stiller dog spørgsmålstegn ved, hvor godt det indeks i virkeligheden er, siger han.

Læs også: C25-selskab: Cannabis er et vigtigt markedssegment for os

Jyske Banks senior aktiestrateg Michelle Nørgaard vurderer, at fragtmarkedet skal længere ned på den korte bane. Det er særligt den kinesiske smitteeksplosion af coronavirus, der kan mindske efterspørgslen på fragt og skabe en nedtur, lyder det.

Rederiaktierne skabte et stort plus i Lau Svenssens Millionærklubben-portefølje sidste år, men Lau Svenssen har halveret sin position i Norden, ligesom han sidder tilbage med en ottendedel af sin oprindelige investering i Torm.

»Jeg sidder på hænderne, er gået noget likvid og venter på, hvornår jeg skal stikke fingrene i hullerne og købe flere,« siger Svenssen.

Læs også: Danske Bank: 8 års boliggevinster vil blive udryddet

Læs også: Dyster melding fra Danske Bank: Det bliver værre end først antaget