Kursudviklingen i Vestas-aktien kan godt vække undren. Det påpeger Lars Hytting, der er chef for aktiehandlen hos Artha Kapitalforvaltning, efter aktien i den danske vindmølleproducent mandag faldt med 7 pct.

»Et fald på over syv pct. på en dag er ret voldsomt. Specielt når der ikke er noget nyt fremme,« lyder det fra Lars Hytting. Han gravede med egne ord dybt mandag for at finde en forklaring på, hvorfor Vestas-aktien skulle ned med 7 pct., men der var for ham at se ikke umiddelbart noget, der kunne forklare det. Den amerikanske storbank J.P. Morgan kom med en nedjustering, men det sker jo hele tiden og burde ikke gøre udfaldet, bemærker aktiechefen selv.

»Vestas-aktien er i øjeblikket udsat for kortsigtet støj. Vi kan diskutere, hvad 'kortsigtet' så er. Mange er måske bekymret for Vestas-aktien på kort sigt. Det er også noget, som vi kigger på, men vi har bare en længere investeringshorisont,« forklarer Lars Hytting.

Læs også: Storbank ser kurspotentiale på 27 pct: Kendt svensk aktie handles til rekordstor rabat

Vestas-aktien er i løbet af de sidste tre måneder faldet med godt seks procent. En del af forklaringen skal ifølge Lars Hytting findes i, at vindmøllekæmpen – ligesom mange andre selskaber – er ramt af stigende materialeomkostninger og stigende fragtpriser. Det kan have skabt en bekymring for, om Vestas skal nedjustere sin indtjening (EBIT), fordi en større del af kagen bliver ædt af omkostninger, forklarer han.

»Når materialeomkostningerne bliver dyrere, og man ikke øger prisen, tjener man jo mindre. Vi har bare set det her i lang tid. Den stigende inflation begynder i stigende omfang at bide sig fast. Det har hele tiden været omtalt som noget midlertidigt, men nu er det en reel risikofaktor, der er røget ind midt på scenen. Spørgsmålet er, om inflationen er så høj, at den kan begynde at bremse væksten,« udtaler han.

Lars Hytting ryster dog ikke på hånden i forhold til at have Vestas-aktien i porteføljen. Det er der flere årsager til.

»Jeg er ikke tvivl om, at Vestas er en god forretning på den længere bane. De er med til at løse et fundamentalt behov inden for alternativ energi, og det behov forsvinder ikke,« forklarer han.

Hvad mener du om prissætningen på Vestas-aktien
»Den er blevet 7 pct. mere interessant, end den var i forvejen, og jeg synes stadig, at Vestas er et interessant selskab, og jeg er sikker på, at de får deres bid af kagen af det her alternativ energiunivers. Det er et veldrevet selskab, og de laver nogle af verdens bedste vindmøller,« udtaler han.

Han forudser, at der godt kan optræde mere kursstøj de næste måneder, men det er en aktie, som man i hans øjne godt kan og købe til porteføljen med en lang tidshorisont.

»Man skal huske ikke at være for kortsigtet i sine investeringer, for der er masser af kvalitet i Vestas og mange af de andre danske aktier,« udtaler han.

Vestas-aktien var netop en af de tre danske aktier, som Lars Hytting ville turde købe til porteføljen og beholde de næste 10 år. Det kan du læse mere om her. Artha Kapitalforvaltning fokuserer dog også på mindre grønne aktier. Du kan læse om fire af dem her.

Artha Kapitalforvaltning forvalter mere end 15 mia. kr. og fokuserer på især danske og nordiske aktier. Det gælder blandt andre Norcod-aktien, som du kan læse mere om her.

Du kan prøve kræfter på aktiemarkedet uden at investere for rigtige penge ved at bruge Euroinvestors porteføljeværktøj gratis. Du logger ind på Euroinvestor i menuen øverst til højre på sitet. Du kan også klikke videre på de enkelte aktier i artiklerne og få mere information om virksomhedernes afkast, forretningsmodel samt en række nøgletal.

Læs også: Legendarisk, optimistisk finansprofessor slår alarm: "Markedet er uforberedt

Læs også: Investeringsbank: "Aktierne er klar til at genoptage rallyet"