Henter kommentarer

PFA: Sådan investerer du klogest, hvis du modtager offentlig ydelse


Dette er en kommentar. Euroinvestor har tilknyttet flere personer, der kommenterer de finansielle markeder og danskernes privatøkonomi. Kommentaren udtrykker alene skribentens holdning.

Det berører os alle – blot forskellige tidspunkter i livet. Typisk får man SU som ung, folkepension sent i livet, og derimellem findes et utal af andre offentlige ydelser. 

Godt 2,1 mio. danskere, altså 43 pct. af alle voksne danskere er lige nu på en offentlig ydelse. Den største gruppe er folkepensionisterne, efterfulgt af SU-modtagere og førtidspensionister.

Læs også: Strateg: Risikoen for en recession er mindre sandsynlig 

Men når man modtager en offentlige ydelse samtidig med, at man har en formue i form af eksempelvis kontanter, pensionsopsparing, friværdi og værdipapirer, så skal man være ekstra vågen.

Man risikerer i værste fald at miste mange penge hver måned. Og når det gælder reglerne om offentlige ydelser, så er det mildest talt et yderst komplekst felt, somman bevæger sig ind i. Hver ydelse har nemlig sine regler. 

Men her følger nogle gode råd til dig, der er enten på SU eller en af de mange forskellige pensionsformer, vi har herhjemme:

Læs også: Det har været de dårligste danske aktier i år

Til dig på SU

Her skal man særligt passe på aktiegevinster, høje aktieudbytter, samt al kapitalindkomst.

De gode råd er at udnytte aktiesparekontoen fuldt ud, og skal der investeres mere, så vælg fonde, der beskattes som aktieindkomst, og vent med at udløse aktiegevinster, til du er væk fra SU. 

Har man derudover en pose penge, som man tænker meget langsigtet med, så udnyt aldersopsparingens lave afkastskat, hvor pengene virkeligt kan vokse sig store frem mod pension.

Læs også: Høreapparatproducenter venter flere fordele fra AI – men ser ingen revolutioner

Til dig på folkepension eller førtidspension

Størrelsen af førtidspensionen samt folkepensionstillægget afgøres af husstandens samlede løbende indkomster, og her indgår også aktiegevinster, aktieudbytter udover 5000 kr. pr. person, samt hvis man har flere renteindtægter end renteudgifter. 

Modregningen er på hele 30 pct. så den er rar at undgå eller minimere, hvis det overhovedet er muligt.

De gode råd er at spare op på aktiesparekonto, aldersopsparing, afdrage på dyr gæld, investere i boligforbedringer, samt strække eller skubbe sine ratepensionsudbetalinger, hvis det er muligt.

Læs også: Nordnet: 'Nedturen bider hårdt' – det kan forklare det

Til dig på efterløn eller tidlig pension (Arne-pension)

I den periode man er på disse ydelser, kan man sagtens have sit investeringsafkast i fred. Derimod kan størrelsen af ens egen arbejdsindkomst samt egen pensionsformue give modregning.

Planlægger man at skulle på efterløn eller tidlig pension, så er de gode råd at spare op på aktiesparekontoen samt lave fri opsparing og boligforbedringer fremfor frivillige ekstra pensionsindskud.

Læs også: Morgan Stanley advarer mod at købe kinesiske aktier

Til dig på seniorpension

Her har man – modsat efterløn og tidlig pension – sin pensionsformue i fred. 

Til gengæld kan husstandens samlede løbende indkomst, herunder afkast fra investeringer påvirke størrelsen af seniorpensionen.

Seniorpensionen kan også – modsat folkepensionen – blive påvirket, hvis man stadig arbejder.

De gode råd er at spare op på aktiesparekonto, aldersopsparing, afdrage på dyr gæld, investere i boligforbedringer, samt evt. skubbe eller strække husstandens løbende pensionsudbetalinger.

Læs også: Fed-chef tror recession kan undgås

Læs også: Markedet ser særligt scenarie forude