GN Store Nord-aktionærer bør især holde øje med to ting.

Det mener aktiechef Michael Friis Jørgensen fra HC Andersen Capital, efter det er kommet frem, at den norske oliefond nu sidder på mindst fem pct. af aktierne i høreapparatselskabet GN Store Nord.

Vi ved dog ikke, hvornår oliefonden begyndte at købe op, og om oliefonden længe har ligget lige under den obligatioriske grænse på 5 pct., hvor investorens position skal flages. Artha Kapitalforvaltning, der har investeret i GN-aktien, vurderer oliefonden sad på ca. 2,5 pct. af aktierne ved årets indgang.

Læs også: Milliardforvalter om dramatisk C25-udvikling: 'Det er meget, meget spændende'

»Det positive for GN-aktionærerne er, at yderligere fem pct. af GN-aktierne nu er i hænderne på langsigtede investorer,« udtaler Michael Friis Jørgensen.

Som investor ville aktiechefen dog først og fremmest fokusere på, hvad storaktionæren i GN-konkurrenten, William Demant Invest, gør med sin aktieposition. Øger William Demant Invest, der sidder på 55-60 pct. af aktierne i konkurrenten Demant, eller fastholder Demant-pengetanken sin position.

Læs også: Rygterne har svirret - det her forklarer dansk børsdrama

»Det mest interessante er, hvad Demant gør herfra,« udtaler han.

Aktiechefen ville for det andet også fokusere på, om der kommer refinansieringsnyheder fra GN Store Nord, som ville kunne hjælpe C25-selskabet med at håndtere dets gæld.

Læs også: Simon Richard Nielsen: Et lille stykke dansk børshistorie er under opsejling

Det afgørende er dog, hvordan GN-forretningen udvikler. Det gælder især, om det danske C25-selskab kan levere på den optimiske prognose, som man er kommet med for GN Hearing-forretningsbenet, der sælger høreapparater, forklarer Michael Friis Jørgensen.

»Det rigtig afgørende er, om GN kan levere på deres guidance i fjerde kvartal. De var på telekonferencen i forbindelse med seneste regnskab var meget bullish, men spørgsmålet er, om de kan levere på de her tal. Det er en tillidssag, når selskabet er så optimistisk,« udtaler han.

Du kan læse mere om de to danske høreapparatgiganter GN Store Nord og Demant i artiklen 'Handelsbanken om C25-rivaler: Hold den ene, og køb den anden'.

Læs også: Det forventer GN af fremtiden: 'Jeg er meget opmuntret'

Læs også: C25-kæmpe får hug: 'Det kan vi simpelthen ikke putte penge i'