Novo Nordisk-aktien gik markant frem: Sådan klarede eliteaktierne sig mandag

Mandag blev en positiv dag for de danske aktier - i hvert fald hvis man tager udgangspunkt i det ledende C25-indeks, der steg 0,4 på ugens første handelsdag.
Bedst gik det for Novo Nordisk-aktien, der gik frem med 5 pct.
Stigningen kommer efter to markante nyheder fra medicinalgiganten.
Det påpeger Sydbank i en kommentar om den danske medicinalmastodont, der er kendt for sælge diabetes- og fedmemedicin.
For det første har den amerikanske lægemiddelmyndighed, FDA, godkendt Novo Nordisks diabetesmiddel Rybelsus til at reducere risikoen for hjerte-kar-sygdomme hos voksne med type 2-diabetes.
Det udvider anvendelsesområdet for pillen, som i forvejen er en central del af selskabets GLP-1-portefølje.
Samtidig har Novo meddelt, at Greg Miley tiltræder som ny global direktør for forretningsanliggender.
Der var også to nyheder ude om biotekselskabet Genmab, der endte med at blive dagens taber. I første omgang kunne selskabet i weekenden melde om lovende resultater for sit potentielle lægemiddel mod livmoderhalskræft.
Senere på dagen offentliggjorde Johnson & Johnson nye data, der trykkede aktien ned.
Vestas-aktien havde også en svær mandag, hvor aktien dykkede 4 pct. Det sker efter, det kom frem, at selskabet kæmper med en lavere end ventet efterspørgsel på havvindmøller i Europa.
Derfor stopper man opførslen af en polsk fabrik i Szczecin, som skulle være opstartet i 2026 og have over 1.000 ansatte, skriver Sydbank i en note.
Dagens vindere i C25-indekset:
Novo Nordisk +5 pct.
Zealand Pharma +4 pct.
Jyske Bank +1,8 pct.
Sydbank +1,7 pct.
Rockwool 1,5 pct.
Dagens tabere i C25-indekset:
Genmab -5,2 pct.
Vestas -4 pct.
Carlsberg -0,3 pct.
Ambu -0,2 pct.
Royal Unibrew -0,1pct.


Stor guide: 57 geniale gaver
