Danske aktier dykker på ugens sidste handelsdag - og fredag blev især en dyr dag for Novo-aktionærerne

Den dårlige stemning fra USA spredte sig til Europa og videre til Danmark denne fredag.
Eliteindekset C25 lukker dagen af nede med 1,0 pct., og dermed har det været en noget flad uge for danske aktier, som hverken er blevet meget mere eller meget mindre værd.
Dagens dårlige stemning prægede især medicinal- og bankaktierne, hvor Novo Nordisk især kom i fokus.
Læs også: Sundhedsinvestor om Novo-dyk: Denne dato er vigtig
Den danske medicinalsektor blev hældt ned ad brættet fredag, som især blev en dyr dag for Novo-aktionærerne.
Novo Nordisk falder med 6,4 pct., efter den amerikanske præsident Donald Trump har sat spot på medicinpriserne i USA.
Den amerikanske præsident vil have sænket priserne på vægttabsmedicin, og nævnte priser helt ned til 150 dollar om måneden, hvilket er langt under den nuværende listepris på 1.000 dollar om måneden, ifølge Sydbank.
Det får investorerne til at sælge ud af deres Novo-aktier, fordi de frygter, hvad det kan betyde i de nuværende prisforhandlinger i forbindelse med lovpakken Inflation Reduction Act , som færdiggøres den 1. november 2025, lyder det fra sundhedsinvestor Claus Johansen, og det kan du læse meget mere om her.
Faldet hos Novo Nordisk smittede af på resten af medicinalaktierne, hvor Zealand Pharma blev den store taber med et kursfald på 8,4 pct.
Læs også: Chefanalytiker om uro: Lad vær med at sælge i panik
Investorerne mistede også appetitten for bankaktier denne fredag, efter de to amerikanske regionalbanker Zions Bankcorporation og Western Alliance Bancorporation torsdag kunne fortælle, at man havde problemer med lån.
Det satte gang i frygten for, om de amerikanske banker har for mange 'bad loans', der er lån, hvor chancen, for at de bliver tilbagebetalt, er lav.
Sydbank, Jyske Bank og Nordea faldt alle tre i dagens handel. Her stod Sydbank for det største fald, som lød på 3,0 pct.
Herunder kan du se de fem C25-aktier, der har klaret det bedst og værst i dagens børshandel.
Dagens vindere i C25-indekset:
A.P. Møller - Mærsk: +2,5pct.
Carlsberg: +1,9 pct.
Demant: +1,4 pct.
GN Store Nord: +1,4 pct.
Royal UNIBREW: +1,3 pct.
Dagens tabere i C25-indekset:
Zealand Pharma: -8,4 pct.
Novo Nordisk: -6,4 pct.
Sydbank: -3,0 pct.
NKT: -2,6 pct.
Jyske Bank: -2,2 pct.
Læs også: Særlig gruppe boligejere kan overveje at tage fat i banken nu: Gylden mulighed i sigte
Læs også: 'Rigtig dårlig cocktail' skaber betydelige kursfald: Strateg ser oplagt købsmulighed
Millionærklubben Eksklusiv: Danmarks største aktiehaj
De sidste mange uger har det været muligt at spille med i Millionærklubbens aktiespil, og selvom tusindevis af danskere har kastet sig helhjertet ind i kampen, blev det hurtigt tydeligt, hvor svært det er at skabe gode afkast på kort tid.
Men hvad kan man så tage med sig? Kan man overhovedet lære noget af at konkurrere om titlen som Danmarks største aktiehaj? Til dette eksklusiv-arrangement torsdag den 23. oktober dykker Millionærklubben ned i konkurrencen, ser på udvalgte porteføljer i spillet og debatterer, om der er grund til fortsat at satse på de pågældende aktier, som vinderne kastede sig over. Hør også klubbens faste hold dele ud af de erfaringer, de selv fik i aktiespillet, og få deres bud på vinderaktier i "den virkelige verden".
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg,
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital,
og Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet.
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer

Stor guide: 57 geniale gaver