Strateg: Disse 3 ting kan overraske markedet i 2024

Alt kan ske på de finansielle markeder.
Det må efterhånden være læringen, og selvom en overvægt af økonomer forudser, at år 2024 byder på en mild recession efterfulgt af en lille aktieoptur, så er der mere eller mindre uforudsete ting, der kan komme bag på markedet og skubbe alt i en anden retning.
De uforudsete ting kaldes populært black swans – sorte svaner – og i Nordea har seniorstrateg Simon Kristiansen grublet over, hvilke 3 sorte svaner, der kan overraske markedet i 2024.
Selv kalder han svanerne for »grå«, da de mere eller mindre er kendte og i en eller andet forstand priset ind i aktiekurserne, fortæller han.
Svanerne skal dog tages med det forbehold, at Nordea selv har et mere optimistisk syn på økonomien og at svanerne ikke er deres hovedscenarie for 2024.
»Vi er ikke i modstrid til markedet i forhold til, at vi forudser et fornuftigt investeringsår i 2024 med en blød landing, renter, der har toppet, og en økonomi, der skal ned i gear, men undgår en dyb recession,« siger Simon Kristiansen og understreger:
»Men der er altid risici derude, og det er en del af at investere, at der er ting, der kan gå galt.«
Problemer med kredit
Den første og mest sandsynlige grå svane er i Simon Kristiansens optik, er at der kan komme kreditproblemer på grund af renterne, der er blevet sat i vejret de seneste 1,5 år.
Der kan nemlig være lommer i det finansielle system eller økonomien, som lider under de højere renter, og omverdenen risikerer først at indse problemerne i det øjeblik, at noget begynder at krakelere, forklarer Simon Kristiansen:
Læs også: Strateg: Du er nødt til at have disse giganter i porteføljen
»Vi ser det ikke ske i øjeblikket, men man er nødt til at være bevidst om, at der kan være ting der gemmer sig under overfladen,« påpeger seniorstrategen.
Problemet kan eksempelvis opstå, hvis virksomheder skal ud og refinansiere lån til en langt højere rente, end de har været vant til, og i 2024 skal en del lån have en ny rente, fortæller Simon Kristiansen.
Skruer vi tiden tilbage til marts 2023, så fik markederne faktisk forsmag på kreditproblemerne, da Silicon Valley Bank kollapsede, og fundamentet under mindre banker – især i USA – begyndte at ryste. Det sendte bankaktier i dørken:
»Heldigvis var det nogle virksomhedsspecifikke risici, der gjorde det, men renterne har lange ben og vi lever stadig i skyggen af renteforhøjelser,« betoner Simon Kristiansen.
Renterne fortsætter op
Selvom markedet har sat alle sejl ind på, at centralbankerne vender rundt og sætter renten ned i løbet af år 2024, så er der en risiko for, at de faktisk strammer pengepolitikken yderligere.
Og det er endnu en grå svane, vurderer Simon Kristiansen:
»Det kan lyde paradoksalt, men der er en risiko for, at inflation ikke falder tilbage, og makrotal bliver stærkere, end investorerne og centralbanken forudser. Hvis det sker, så bliver man nødt til at hæve renterne – og det vil hæve risikoen.«
I den henseende holder seniorstrategen skarpt øje med blandt andet jobmarkedet, som er en god indikator for økonomien.
Læs også: Mindre dansk aktie har leveret solidt afkast i 20 år: 'Det er imponerende'
Hvis jobmarkedet i nogle måneder viser sig at være langt stærkere end forventet, så kan det tyde på, at økonomien ruller for stærkt – og at der er behov for en højere rente, forklarer Simon Kristiansen.
Uro i verden
Geopolitisk uro er et spøgelse, der fra tid til anden stikker sit hoved op, og det kan være en tredje faktor, der risikerer at blæse markedet omkuld i 2024.
Simon Kristiansen mener, at spændingerne mellem henholdsvis Israel og Hamas samt Kina og USA risikerer at kunne påvirke markedet.
»Hvis konflikten mellem Israel og Hamas breder sig til at involvere flere og særligt de store olieproducerende mellemøstlige lande, så vil man mærke effekten endnu mere på de finansielle markeder,« vurderer Simon Kristiansen.
Rationalet er, at en højere oliepris vil kunne puste inflationen og dermed renten opad.
Læs også: Verdenskendt forfatter om gæld på 8 milliarder: Ikke mit problem
Når det kommer til spændingerne mellem Kina og USA, så frygter Simon Kristiansen for et globalt opbrud mellem verdens to største økonomier. De har længe klinket med sablerne, og senest har Kinas præsident, Xi Jinping i sin nytårstale proklameret, at Kinas genforening med Taiwan er »uundgåelig«.
»Siderne er begyndt at blive trukket op og de kunne blive tydeligere, hvis der i '24 kommer en ny præsident i USA, der anlægger en mere Kina-fjendtlig tone. Det kan øge risikoen betydeligt,« siger Simon Kristiansen.
Og hvis man som investor kigger på de to stormagter med en dårlig fornemmelse i maven, så er rådet klart:
»Hvis du tror, at der venter et opgør mellem verdens to stormagter, så kan du gå ned af risikokurven og gå mod det sikre – ned mod dollar, guld og statsobligationer,« siger Simon Kristiansen.
Selvom Kina ikke fylder særlig meget på aktiemarkedet, så er det verdens anden største økonomi, og mange virksomheder er dybt afhængige af at få mikrochip fra verdens største chipproducent, TSCM, der holder til i Taiwan.

Trump ønsker kæmpe ændring