Selvom han med egne ord ofte står »mutters alene« i sin vurdering af Tesla-aktiens fremtid, så er tech-investor og forfatter Anders Bæk »skråsikker« i sin vurdering af, at det amerikanske elbilselskab står over for voldsom kursstigning de kommende år.
Det fortæller han i et interview med Euroinvestor.
»Jeg ser hovedsageligt én risikofaktor, og den er til gengæld også stor. Hvis Elon Musk kom ud for en ulykke og døde i morgen, så vil det omgående barbere op til 30-40 pct. af kursen. Og så er det svært at sige, hvad der kommer til at ske herfra. Musk er altafgørende for Teslas succes,« siger Anders Bæk.
Hvordan Elon Musk påvirker og kan sikre Teslas succes fremadrettet vender vi tilbage til.
For skal Tesla-aktien bevæge sig som Anders Bæk forudser frem mod januar 2027, venter der en stabil kursstigning.
Læs også: Dansk medicinalaktie stryger op efter nyt studie
Helt konkret forventer Anders Bæk, at Tesla-aktien skal op omkring 1.100 dollar om små to år. Det vil kræve en kursstigning på omtrent 130 pct. fra det nuværende niveau. Det vil medføre at Anders Bæks 2.030 Tesla-aktier i 2027 vil være omtrent 15,8 mio. kr. værd mod i dag ca. 6,9 mio. kr.
Det er der flere årsager til, hvis man spørger tech-investoren, der også er porteføljeforvalter i podcasten Millionærklubben, hvor han fører årets konkurrence stort:
Dels forventer Anders Bæk, at Teslas salgsvækst vil accelerere i 2025. Dels peger han på lanceringen af den kommende bil cybercab, der skal fungere som en slags førerløs taxa.
Elon Musk har dog ved lanceringen af cyber-cabben sagt, at den forventes på markedet i 2026 - eller i hvert fald før 2027, så om det kommer til at bidrage allerede fra 2025 er usikkert.
Læs også: Aktiechef advarer investorer med Novo Nordisk-aktier
Derudover påpeger Anders Bæk, at der svirrer rygter om, at Tesla formentlig i begyndelsen af 2025 vil offentliggøre en lavprismodel, som skal konkurrere med eksempelvis Volkswagens ID.3.
En anden årsag til, at Tesla-aktien ifølge Anders Bæk vil stige voldsomt i fremtiden er selskabets selvkørende teknologi. Her er Tesla »enormt langt foran« alle andre konkurrenter, ifølge Anders Bæk.
Han tror at der er stor sandsynlighed for, at Tesla må drive sin førerløse Taxa-service allerede fra næste år i nogle stater i USA.
Derudover vurderer han, at der er stort potentiale for, at Tesla snart vil kunne licensere sin teknologi til andre selskaber og dermed opnå indtjening uden selv at skulle producere noget.
»Jeg ser en stor sandsynlighed for, at når vi ser en bil på gaden om 5-10 år, så er det Teslas software, den kører på,« siger Anders Bæk.
Læs også: Dansk selskab er steget 130 pct. i år: Nu afsløres der friske tal
Endelig vurderer teknologinvestoren, at Tesla kan få en »svimlende stor fordel« af, at selskabets direktør, Elon Musk, har fået et nært forhold til den kommende amerikanske præsident, Donald Trump.
Musk har i løbet af præsidentvalgkampen støttet Trump økonomisk, ligesom han har engageret sig i præsidentens ambtiton om at skære ned på det statslige bureaukrati i USA.
»Du har en situation, hvor verdens rigeste mand kan få massiv indflydelse på den førte politik i USA. Det er en voldsom interessekonflikt og etisk problematisk. Men det kan blive en fuldstændig vanvittig konkurrencefordel for Tesla,« siger Anders Bæk.
Han henviser blandt andet til meldinger i medierne om, at Donald Trump som noget af det første i sin kommende præsidentperiode vil indføre degulering af selvkørende teknologi i USA.
Læs også: Norsk aktie savet midtover: Fejlede kvalitetstest
Mange ting taler altså for, at Tesla går en lys fremtid i møde, mener Anders Bæk, der har ejet aktier i selskabet siden 2017 og har set positivt på selskabets udvikling i hele perioden.
Faktisk har Anders Bæk tidligere - i 2021 - vurderet og skrevet om, at Tesla-aktien skulle bevæge sig mod kurs 500 i 2023. Så langt kom den ikke op. Bæk vurderede også i 2023, at Tesla-aktien skulle helt op til kurs 1.300 i 2025.
»Det vurderer jeg fortsat har en stor sandsynlighed for realiseres,« skrev Anders Bæk eksempelvis på sin hjemmeside i februar 2023.
Anders Bæk tvivler i dag på, at Tesla-aktien går i kurs 1.300 i 2025, selvom »det stadig kan nåes«.
»Jeg holder stadig fast i de analyser. Selvom DSB-toget er forsinket, så kommer det altså stadig til stationen. Det tror jeg også kommer til at ske med Tesla. Så om mit kursmål nåes i dag eller om to, tre eller fire år er underordnet for mig,« siger Anders Bæk.
Læs også: Storbank med ny melding – sender aktie i dansk rederi ned
Dit nye kursmål er under dit tidligere kursmål for 2025 - hvad har ændret sig?
»Jeg troede, at deres udvikling af selvkørende teknologi ville gå hurtigere, end den gjorde, og at deres opskalering af produktionskapacitet ville gå hurtigere, end den gjorde. Det var de fejlslutninger, jeg gjorde i den analyse,« siger Anders Bæk og tilføjer:
»Men hvis vi mit price target nu var gået til 2028, så havde det været langt højere end de 1.300 dollar. Så det er bare et spørgsmål om, hvor langt ud i fremtiden vi bevæger os. I mit positive scenarie for 2027 forventer jeg, at vi når op i 1.300 dollar.«
Du ejer selv mange Tesla-aktier, så man kan godt sætte spørgsmålstegn ved, hvor objektiv din analyse er. Eksempelvis må en bankanalytiker typisk ikke eje aktier i et selskab, de dækker. Hvad tænker du selv om bias og objektivitet i din analyse?
»Det er helt op til læserne, hvor meget vægt de vil tillægge min analyse. Men for mig er det en bagvendt måde at tænke det på. Jeg vil til enhver tid hellere lytte til den analytiker, der har hånden på kogepladen og lægger sine penge hvor hans mund er,« siger Anders Bæk.
Tesla-aktien er steget med 93 pct. i 2024 indtil videre.
Læs også: Rygterne svirrer: To japanske bilgiganter vil fusionere
Læs også: Storbank med ny anbefaling: Køb denne fodboldaktie
