Professionel investor: Jeg ser en vis risiko for, at stemningen kan skifte

IT-aktierne kan være fløjet for tæt mod Solen.
Det vurderer porteføljeforvalter Dan Wejse fra den danske formueforvalter MW Compounders om de massive stigninger, vi har oplevet blandt amerikanske teknologiaktier.
Læs også: Lau Svenssen om dansk aktie: 'Det er en vinder'
»Jeg ser en vis risiko for, at stemningen kan skifte igen,« påpeger han i en kommentar.
Årsagen? Stemningen skiftede fra 'rentefrygt til AI begejstring,' vurderer han.
Den danske formueforvalter, der har fulgt, hvordan IT-aktierne med deres ord er blevet »væsentlig dyrere det seneste år.«
Udviklingen fik kapitalforvalteren til at sælge ud af deres positioner i it-selskabet Amadeus IT, ligesom MW Compounders også har mindsket sin position i tech-mastodonten Alphabet på grund af værdiansættelsen.
Læs også: Danske Bank: Dårlige tal er godt nyt
Det sker efter otte måneder, hvor amerikanske IT-aktier leveret kraftige kursstigninger.
Udviklingen har med porteføljeforvalterens ord været drevet af »væsentlige omkostningsbesparelser, en bedre økonomi end ventet og AI begejstreting på baggrund af de meget positive udmeldinger fra NVIDIA.
»Pludselig er markedet ikke rigtigt fokuseret på de højere renter,« påpeger Dan Wejse.
De kraftigt stigende renter blev ellers i 2022 brugt som en væsentlig grund til at sende IT-aktierne ned.
Læs også: Jyske Bank positivt overrasket over dansk gigants opjustering
Da renten begyndte at falde i efteråret 2022, begyndte teknologiaktierne at stige.
Men her gemmer der sig en vigtig pointe, mener Dan Wejse.
»For mig illustrerer det meget godt, at aktiemarkedet har svært ved at fokusere på mere end én ting ad gangen. For tiden er begejstringen for IT-aktier enorm, mens stemningen for bare et år siden var i kulkælderen.«
Læren er for ham at se, at markedet kun kan fokusere på én ting af gangen.
Nogle gange er markedet super-bekymret for udviklingen i én del af aktielandskabet, mens investorerne på andre tidspunkter er super-begejstrede for en anden del af aktielandskabet, lyder hans ræsonnement. Det skaber alt andet lige en risiko for, at pendulet vil svinge i den anden retning.
Læs også: Jyske Bank: 3 danske aktier, der snart kan flyve i vejret


Få styr på økonomien til efteråret: 10 smarte greb, der kan spare dig tusindvis af kroner