Henter kommentarer

Skørt markedssignal peger på at aktienedturen er slut


Et særligt signal i S&P 500-indekset indikerer, at nedturen på aktiemarkedet, som begyndte sidste år, endelig er slut.

Signalet består i, at S&P 500 skal lukke to måneder i streg over sit 10 måneders gennemsnit efter at være dykket 20 pct. skriver Insider.

Læs også: Sydbank: Dette ødelægger børsfesten

For at leve op til det skulle S&P 500-indekset lukke februar af over kurs 3947, ifølge Urban Carmel, en investeringsstrategianalytiker hos The Fat Pitch.

Og det blev skete, da S&P 500-indekset tirsdag, den sidste dag i februar, lukkede i kurs 3970 dollar.

Det særlige markedssignal har tidligere i historien vist sig at være enormt pålidelig for børsopture.

Siden 1960 er signalet blevet udløst 14 gange, og hver gang har det vist sig, at nedturen på aktiemarkedet allerede havde bundet. Dermed hvis signalet har ret denne gang, så bundede S&P 500-indekset i denne aktienedtur i kurs 3500 i midten af oktober sidste år.

Læs også: Nordea: Disse aktier har kronede dage

Sidst signalet blev udløst var i juni 2020, hvilket viste sig at være et ekstremt profitabelt tidspunkt til at købe aktier. Andre gange signalet er blevet udløst har været i februar 2012, juli 2009 og maj 2003.

Signalet er dog ikke perfekt, hvis du inddrager andre datapunkter, skriver Insider. Fra 1940 til 1960 var signalet udløst tre gange. En af gangene viste det sig, at signalet ikke havde ret, og indekset dykkede yderligere og fandt en ny bund.

Alligevel er signalet blot endnu en teknisk indikator, der tyder på, at det værste kan være overstået for aktieinvestorerne.

​Læs også: Finansekspert forudser: Boligrenterne vil igen komme ned på 2 procent

Læs også: Lille dansk selskab får topboss ombord