Dansk medicinalselskab sendt til tops — dette kan forklare det


Zealand Pharma kursudvikling skinner fredag på et Europa, som ellers er præget af nedture på aktiemarkedet op til weekenden.
Det danske medicinalselskabs stigning kan være en modreaktion, som er udløst af positiv opmærksomhed, samtidig med, at der ligger en opkøbsfortælling og lurer under overfladen.
Sådan lyder vurderingen fra investeringsøkonom i Nordnet, Per Hansen. Fredag stiger aktien i det danske medicinalselskab med omkring 5 pct., hvilket har sendt den op, som den mest stigende aktie i det brede europæiske indeks Stoxx 600.
»Den er faldet en del tilbage de seneste handelsdage. Fredagens udvikling kan være en modreaktion,« siger Per Hansen.
Læs også: Strateg: Du er nødt til at have disse giganter i porteføljen
Og det er måske ikke tilfældigt at modreaktionen kommer lige netop i dag fredag.
Investeringsøkonomen fremhæver, at Zealand Pharma torsdag lavede en præsentation til et arrangement afholdt af den store investeringsbank Goldman Sachs, hvor topchefen for det danske medicinalselskab, Adam Steensberg, svarede på spørgsmål fra analytikere.
»Det gjorde han rigtig godt og meget overbevisende,« siger Per Hansen, som lyttede med, da topchefen sad i den varme stol.
Læs også: Danskernes aktieformuer laver 'gedigent' comeback
Der er dog også en anden historie i medicinalverdenen, som kan have spillet en rolle for det danske selskab.
Medicinalgiganten Merck har meddelt, at de er på udkig efter et fedmemiddel, hvilket Zealand Pharma har i deres portefølje.
Den melding kunne måske få nogle investorer til at tænke, at opkøb af Zealand Pharma kunne være tættere på.
Om det lige er det, som sender aktien op fredag, er Per Hansen dog ikke helt sikker på, da han mener, at opkøbshistorien har ligget under overfladen i længere tid.
»Det kan sagtens spille en medvirkende rolle, men jeg tror ikke, at det er det, som gør udslaget,« siger Per Hansen.
Læs også: Cheføkonom: Det højeste antal konkurser siden 2010 - og det ser ikke ud til at være slut
Når det så er sagt, finder investeringsøkonomen helt naturligt, at Merck kan kigge på Zealand Pharma, hvis selskabet overvejer at lægge til i fedmeporteføljen.
»Hvis der er nogle af de store selskaber, som tænker, at de skal med indenfor på fedmeområdet, så er det meget naturligt, at de kigger på selskaber som Zealand Pharma,« siger Per Hansen.
Her fremhæver han selskabets markedsværdi på omkring 21 mia. kr., som en af årsagerne ti, at Zealand Pharma er en naturlig kandidat.
»21 mia. kr. er jo ufatteligt mange penge, men det er jo ingenting sammenlignet med nogle af de store selskaber,« siger Per Hansen.
Læs også: Analytiker ser knald-eller-fald-scenarie for C25-gigant – topchef afviser problemerne
Til sammenligning har Merck en markedsværdi på 2.000 mia. kr.
Hvis et opkøb skulle komme på tale, vurderer investeringsøkonomen derfor, at det ikke er usandsynligt, at en medicinalkæmpe kunne gå en del over markedsværdien for at lukke handlen.
Udover en mulig købspris, som kan lokke, er Zealand Pharma også et selskab, som har noget at byde på.
»De lykkes faktisk med rigtig mange ting i forhold til selskabets størrelse. Det er et selskab med masser af forskning og masser af senfaseprojekter,« siger Per Hansen.
Du kan læse mere om Mercks interesse i fedmemidler her.
Læs også: Svensk bilfirma slår salgsrekord - men aktien falder
Læs også: Storbank ændrer syn på dansk folkeaktie: Den er næsten 2000 kr. mere værd