Henter kommentarer

Nvidia pumper 100 mia. dollar i OpenAI

Nyheden sendte straks Nvidias aktiekurs op med næsten 4 pct., hvilket øgede selskabets markedsværdi med tæt på 170 mia. dollar til nu omkring 4.500 mia. dollar.
Nyheden sendte straks Nvidias aktiekurs op med næsten 4 pct., hvilket øgede selskabets markedsværdi med tæt på 170 mia. dollar til nu omkring 4.500 mia. dollar. Foto: Dado Ruvic/Reuters/Ritzau Scanpix
Vis mere

Tech-kæmpen Nvidia investerer et svimlende beløb på op til 100 mia. dollar i det kendte AI-selskab OpenAI. Pengene skal bruges til at bygge gigantiske datacentre, der skal køre Nvidias avancerede chips.

Nvidia, der er førende inden for computerchips til kunstig intelligens, og OpenAI, der står bag den populære ChatGPT, har indgået en opsigtsvækkende aftale, skriver CNBC.

Investeringen på op til 100 mia. dollar skal sikre, at OpenAI kan opføre og drive datacentre, der kræver en strømkapacitet på 10 gigawatt – nok til at drive tusindvis af Nvidias specialiserede chips.

Den første udbetaling fra Nvidia lyder på 10 mia. dollar, som frigives, når det første gigawatt er etableret. Nvidia-topchefen Jensen Huang kalder alliancen "monumental", cementerer det tætte samarbejde mellem de to virksomheder, der har været afgørende for den eksplosive vækst inden for kunstig intelligens.