Den danske tech-startup MeeW stod på spring til at ramme børsen og sælge aktier for et tocifret millionbeløb, da selskabets stifter og direktør, Armin Kavousi, blev taget i at have løjet på sit cv.
Det bliver han nu straffet for med en ubetinget fængselsstraf på 60 dage for »oplysningsbaseret markedsmanipulation«.
Det oplyser National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) i en pressemeddelelse ifølge Berlingske.
Det sker, efter den 38-årige Armin Kavousi tilstod forholdet i Københavns Byret
NSK påpeger, at hans mange løgne kunne påvirke efterspørgslen på MeeWs aktie forud for den planlagte børsnotering, ligesom løgnene potentielt kunne medvirke til, at aktiekursen lå »på et unormalt eller kunstigt højt niveau.«
Armin Kavousi er ikke vendt tilbage på Berlingskes henvendelser.
Sagen om MeeW og Armin Kavousi blev afdækket tilbage i marts 2023, hvor vi også her på Euroinvestor fulgte sagen tæt.
Den daværende 36-årige dansk-iranske Armin Karvousi slog sig op på at være neuroforsker, kaldte sig doktor og brystede sig af en master i neurovidenskab fra det britiske universitet Aston University. Han oplyste desuden, at han havde en bachelor i marketing fra Syddansk Universitet.
Men Aston University kunne ikke finde Armin Kavousi i deres kartotek. Og Armin Kavousi har aldrig fået nogen bachelorgrad fra SDU. Det skrev universiteterne på mail til Euroinvestor.
Løgnene blev bragt frem i lyset, kort tid før Meews planlagte børsnotering på den svenske Spotlight-børs.
Senere viste det sig også, at der var rod i selskabets regnskaber, og børsnotering blev aldrig til noget, samt Armin Kavousi måtte træde tilbage. Sidenhen er selskabet MeeW gået konkurs.

Få styr på økonomien til efteråret: 10 smarte greb, der kan spare dig tusindvis af kroner
