Henter kommentarer

Erfaren investor om deltagelse i Ørsteds kæmpe aktiesalg: 'Det kommer ikke til at ske'


Den danske forsyningskæmpe Ørsted fik i sidste uge aktionærernes opbakning til at hente 60 mia. kr. i børsmarkedet gennem en aktieemission med fortegningsret. 

Dermed kan interesserede investorer formentlig snart købe sig en pæn portion Ørsted-aktier med en betydelig rabat i forhold til den nuværende kurs. Det er dog ikke et tilbud, der lyder attraktivt for den erfarne investor og direktør i Otto Mønsteds Fond. Hun har ikke tænkt sig at deltage i Ørsteds milliardstore aktiesalg, fortæller hun i torsdagens udgave af Euroinvestors podcast Millionærklubben. 

»Det kommer ikke til at ske - Statoil (der nu hedder Equinor, red.) måske, men ikke os,« lyder det fra Nina Movin. 

Den garvede investor, der blandt andet har en fortid i Nordea, mener, at der er tale om »en meget kompleks situation« i Ørsted. Dels har selskabet store udfordringer på det amerikanske marked for havvind. 

Og fra et aktionærperspektiv står man i en situation, hvor den danske stat ejer halvdelen af selskabet og deltager fuldt ud i den igangværende aktieemission. Samtidig er den norske energikæmpe Equinor, der tidligere hed Statoil, en del af ejerkredsen bag Ørsted med en ejerandel på 10 pct.

I den forbindelse har der på det seneste været rygter om, at Equinor kunne forestille sig at udskille sin vedvarende energi-forretning og potentielt slå den sammen med Ørsted. Det var et muligt scenarie, som selskabets bestyrelsesformand kommenterede på onsdag

Alt i alt er der altså tale om en situation der gør, at Nina Movin ikke har mod på at kaste penge efter Ørsted lige nu. 

»Man skal aldrig sige aldrig, men jeg synes, det er en meget kompleks situation med nogle ejere, hvor det er svært,« siger hun i Millionærklubben og tilføjer: 

»Jeg mener ikke, det er noget man frivilligt skal hoppe ind i.« 

Du kan høre hele dagens udgave af Millionærklubben i afspilleren nedenfor, eller der, hvor du ellers lytter til podcast. 

Millionærklubben Eksklusiv: Cykliske aktier – står verden foran et kæmpe byggeboom?
Ligesom i showbizz går det op og ned i global økonomi, og det er noget, der i særdeleshed mærkes i byggeriet. Så hvad er udsigten for sektoren, og hvor befinder verden sig i det hele taget i konjunkturcyklen?
Ved dette eksklusiv-arrangement onsdag den 24. september sætter Millionærklubben fokus på gruppen af byggeriaktier og debatterer, om pilen ser ud til at pege op eller ned for den globale, og i særdeleshed den europæiske, evne og lyst til at bygge nyt.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Kristian Tornøe, CFA og aktieanalytiker hos SEB,
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital,
og Peter Garnry, CEO i Gesda Capital.
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer