Novo Nordisks nye guldæg - dets fedmemiddel - har sendt den danske medicalaktie ud i et markant kursridt.
Men nu ånder en konkurrent på den anden side af Atlanten Novo Nordisk i nakken. Det vurderer den storbank Jefferies, bemærker Sydbank.
Læs også: Sydbank om Novo-konkurrent: 'Imponerende'
Det drejer sig om Eli Lilly, der er kommet med fase 2-data for dets fedmemiddel Retatutid.
Det er vigtig, fordi tallene er så gode, at Eli Lilly med storbankens ord 'begynder at ånde Novo Nordisk i nakken på markedet for midler til bekæmpelse mod fedme.
Retatrutid viste ifølge banken i det seneste 48 ugers forsøg et vægttab i spændet fra 17,5 til 24,2 pct.
Læs også: Novo-konkurrent med gode resultater: Giver største vægttab
Artha Kapitalforvaltning, der fokuserer på især nordiske aktier og danske aktier bed også mærke i tallene fra Novo-konkurrenten.
Formueforvalterens aktiechef, Lars Hytting, omtaler dataen for »imponerende stærke«.
Det hører ifølge ham med til historien, at Novo Nordisk selv er ved at teste CagriSema. Det er et middel, som ifølge ham viste 17 pct. vægttab efter 20 uger.
Sydbanks senioranalytiker er også dykket ned i tallene fra Eli Lilly. Det kan du læse mere om her.
Novo Nordisk har specialiseret sig inden for diabetes- og fedmeområdet. Novo Nordisk-aktien er steget 35 pct. i løbet af de seneste 12 måneder. I samme periode er Eli Lilly-aktien steget 38,3 pct.